Ogłoszenie

Nieautoryzowane forum serwisu piekielni.pl
"Dobra. W ogóle nie rozumiem co do mnie gadacie."

#1 2013-01-27 21:52:11

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Nowe egzaminy na prawo jazdy

http://www.wprost.pl/ar/385691/Nowy-egz … ef-WORD-u/

Z tego co widzę, nowe testy to istna masakra. Myślicie, że wymyślili takie żeby tylko zbijać kasę z kursantów?
73 osoby nie zdały (tylko w jednym miejscu) = kolejne tysiące złotych na następne podejście.

Ktoś z Was przygotowuje się może do egzaminu na prawo jazdy?
W ogóle szkoły mają już jakieś materiały przygotowujące pod tą nową formułę?

Ja zdawałem jak jeszcze można było przystępować przed 18. rokiem życia (za zgodą rodziców) i choć dopiero za czwartym razem uzyskałem uprawnienia, to test teoretyczny zdałem bezbłędnie za pierwszym podejściem. I jakoś nie uważam, by wypadki na drodze zdarzały się w związku z nieznajomością przepisów i kodeksu drogowego. Zestaw kilkuset pytań wielokrotnego wyboru A-B-C sprzed lat uważam za aż nadto wystarczający - nigdy nie miałem problemów z rozpoznaniem znaków na drodze, ograniczeniami prędkości, itd.


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#2 2013-01-27 22:09:45

 Archeoziele

Pupilek Lucyfera

Punktów :   14 

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

Przyznam szczerze, że w Polsce nie udało mi się zdobyć prawa jazdy. Szkoły jazdy nie uczą jeździć. Uczą jak zdać egzamin. A WORD nie sprawdza umiejętności i prawidłowego zachowania na drodze, tylko to, czy kursant potrafi zawracać na 2 razy (a czemu nie 3? albo 4). Dużo bardziej odpowiadają mi zasady zdawania tutaj, w UK (w końcu muszę przysiąść i machnąć to prawko). Można zdawać na swoim samochodzie. Przed zdaniem na pełne prawko wyrabiam tymczasowe. Mogę jeździć, ale z pewnymi obostrzeniami. Jak czuję się pewnie idę do urzędu, zdaje egzamin (w swoim samochodzie) i mam nie tylko prawko, ale też świadomość, że wiem, jak się zachować.


Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline

 

#3 2013-01-27 22:37:48

 KompocikJablkowy

Naczelny Fragles

Punktów :   
Zawód: Tester poduszek i materaców
Quo Vadis: O tam!

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

bukimi - dodatkowa kasa jest tylko za egzamin teoretyczny, bo nikt go nie zdaje. Egzaminatorzy "praktyczni" nie mają co robić - a skoro nie mają co robić, to nie zdziwię się jeśli będzie ograniczenie zatrudnienia LUB zmiana przepisów.

Jakby ktoś był zainteresowany, to na moim blogu (link w podpisie) ostatnio pisałem między innymi właśnie o tym.

Ostatnio edytowany przez KompocikJablkowy (2013-01-27 22:38:24)

Offline

 

#4 2013-01-28 11:36:28

 Capitalny

Potępiona Dusza

Punktów :   

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

bukimi, wg mnie nowe testy to nie jest masakra, a faktyczne sprawdzenie poziomu wiedzy.
Poprzednie pytania na teorii (te, które ja zdawałem) były śmieszne. A co gorsza - był przygotowany zestaw pytań, których wystarczyło się wykuć na pamięć (a co znaczy skrót "zzz" chyba tłumaczyć nie muszę - tak jak tego, czym ostatnie "z" może się skończyć na drodze).
Miałem na tyle dobrego instruktora (i na teorii i na praktyce), że potem sam doszkalałem wiele osób, bo nie wiedzieli co jest prawdą a co nie.
A mój instruktor najpierw sprawdzał co i ile wiem z teorii, a potem dodawał mnóstwo od siebie. W efekcie było tak, że jak jechałem na egzaminie, to ani przez chwilę nie jechałem "tak po prostu, przed siebie", a cały czas myślałem, patrzyłem na znaki, innych uczestników ruchu itp.
I nie miałem problemu ze zdaniem, a sam egzminator powiedział, że byłem najlepszą osobą zdającą w tym miesiącu (nieskromnie przyznam:)).

Te pytania faktycznie sprawdzają wiedzę (niestety mi się nie odpalały w pracy filmiki, ale stwierdzam to po zdjęciach i samych pytaniach), bo obecnie znam o wiele zbyt dużo ludzi posiadających prawko, które na drogach wyczyniają takie rzeczy, że się w głowie nie mieści, a jeszcze twierdzą, że mają rację.

Tak samo uważam, że w 99% przypadków stwierdzenie "Egzaminator sie na mnie uwziął i mnie oblał" jest fałszem.
Tak mówił pewien mi znany osobnik, który zdał bodajże za 15 razem (prawdopodobnie za łapówę, ale się nie przyznaje), a teraz co miesiąc lakieruje samochód...
Moja żona zdała za 4 razem i sama mówi, że w pełni zasłużyła na 3 poprzednie oblania i wie jakie błędy popełniła.
I wie też, że gdyby ich nie popełniła, to żeby nie wiadomo jak uperdliwy był egzeminator, i tak by zdała.

Podsumowując - widząc wiedzę i zachowania niektórych kierowców, mogę tylko przyklasnąć na takie zmiany (im bezpieczniej, im większa wiedza - tym lepiej).
To jest moje osobiste zdanie i w pełni się z nim zgadzam:)

A jeśli ktoś ma jakieś pytania, wątpliwości bądź chciałby porady co do konkretnego pytania z egzaminu - proszę; jeśli będę umiał, chętnie pomogę.

Edit:
@Archeoziele, właśnie poprzednia forma egzaminu powodowała, że kursy były tak prowadzone (odbębnić to, co na egzamin i koniec).
A to, że teraz będzie tyle pytań i wyższe wymagania - szybko zweryfikuje liczbę naprawdę skutecznie przygotowujących przyszłych kierowców "szkół jazdy".

Ostatnio edytowany przez Capitalny (2013-01-28 11:38:58)


http://img62.imageshack.us/img62/2164/warsaww.jpg        http://www.esports.pl/static/avatars/0040451.gif

Offline

 

#5 2013-01-28 14:30:52

 Archeoziele

Pupilek Lucyfera

Punktów :   14 

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

To teraz wypadałoby wziąć się za egzaminy praktyczne. Żeby były sprawdzeniem umiejętności prowadzenia i zachowania na drodze, a nie testem parkowanie równoległego.


Łowy zaczęte! Bij, kto w Boga wierzy!
I grzmij: "Bóg, Anglia, król i święty Jerzy!"

Offline

 

#6 2013-01-28 14:48:04

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

Z praktycznymi i tak jest już o niebo lepiej.
Za moich czasów było to 20 minut jazdy, zero parkowania na mieście (parkowanie tylko na placu manewrowym).
Dzięki temu nadal nie umiem parkować tyłem...


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#7 2013-01-28 14:49:46

 Capitalny

Potępiona Dusza

Punktów :   

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

I ja jestem jak najbardziej "za" reformą również egzaminów praktycznych.
Myślę, że obserwacja zachowania kierowcy, jego pewności, uwagi, skupienia, przewidywalności itp. daje więcej niż to czy będzie umiał zaparkować na raz czy na pięć. Chociaż mój egzaminator parkowanie pominął (tzn. wykonałem oba, ale szybko i bez sprawdzania czy równiutko stoję), a bardziej skupiał się na jeździe po mieście.
Ja bym na jazdach ustalił takie zasady:
- punktowanie za manewry (jakaś lista "reprezentatywnych" do wykonania poprawnie być musi),
- punktowanie za zachowanie kierowcy (to co opisałem powyżej),
- interakcja z kierowcą (próba rozmowy na inny temat, włączenie muzyki i obserwacja jak to wpływa na uwagę, sposób prowadzenia),
- jazda nie na terenie wokół ośrodka, a wsiadamy z egzaminatorem, jedziemy gdzieś dalej i dopiero na mieście zmiana - tam pół godzinki jazdy, a nie w znanych miejscach,
- obowiązkowe przekazanie nagrania również zdającemu - także (przede wszystkim) w przypadku oblania egzaminu z możliwością odwołania i bezpłatnego jego powtórzenia poza kolejnością (bez czasu oczekiwania).

No i wprowadziłbym czasowy obowiązek jazdy ze specjalnym oznakowaniem, "nadzorem" doświadczonego kierowcy i z ograniczeniem mocy silnika dla tych, którzy nie zdali egzaminu "celująco", ale "poprawnie".

Jednak i tak grunt to instruktor.
Ja trafiłem na takiego, na którego nikt nie chciał trafić, ale w pełni sobie chwalę jego profesjonalizm i osobistą czepliwość.
Wytykał błędy, mówił co się może stać, co mogłem spowodować tym manewrem, a do tego udzielał cennych wskazówek.


http://img62.imageshack.us/img62/2164/warsaww.jpg        http://www.esports.pl/static/avatars/0040451.gif

Offline

 

#8 2013-02-09 17:47:00

plokijuty

Aniołek

Punktów :   

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

Miło powitać!
Osobiście odpowiem tak.
Zdawałem egzamin zawodowy zarówno z teorii jak i praktyki na początku 2012 roku. Dodatkowo było jeszcze przygotowanie do teoretycznego składające się z około 3000 pytań tak jak obecnie egzamin na prawo jazdy. Na egzaminie było 18 pytań mniej i bardziej specjalistycznych. Pytania przygotowawcze na egzamin wewnętrzny są zawarte w książce dla zawodowych kierowców. Na egzamin zewnętrzny teoretyczny dostępnych pytań oficjalnie nie ma, nieoficjalnie posiadam też około 3000 tysięcy. Na dwie trzy odpowiedzi jedna tylko poprawna.
Osobiście zauważyłem, iż pytania zawarte w części teoretycznej egzaminu kat B są ułożone na podstawie pytań dla kierowców zawodowych i brzmią podobnie, tylko, że tam wybierało się jedną poprawną odpowiedź a tu zaznacza się TAK lub NIE. Dodatkowo przed przystąpieniem do egzaminów warto obejrzeć pewien film puszczany praktycznie na okrągło w ośrodkach WORD [Chełm]. Egzaminator porusza się eLką po Warszawie i pokazuje różne manewry i zachowania na drodze, te dobre i te złe.
Pozdrawiam zdających.
Plokijuty

Offline

 

#9 2013-02-15 22:56:01

NotoriousCat

Aniołek

Punktów :   

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

Podoba mi się idea terminowego prawa jazdy - o ile po tych 10 czy 15 latach będzie trzeba wykonać badania lekarskie. Znam przypadki, gdzie trzydziestoletni facet traci wzrok, ponoć ledwo co widzi, a jeździ na pamięć... Brrr! Oczywiście pewnie będą wypaczenia i lekarze będą załatwiali pozytywny wynik badania za 50zł, ale sama idea jest słuszna.

Capitalny: w wielu punktach masz rację, ale nie mogę się zgodzić co do tego, że postawa egzaminatora ma najmniejsze znaczenie. Czasami od jego życzliwości zależy wynik egzaminu. Zdałam za 5 razem i raz egzaminator mnie brzydko wymanewrował (zahamował auto przed jednym z przejść dla pieszych mimo, że nie było żadnego pieszego; kiedy mu mówię, że nie było potrzeby, to na moje nieszczęście zaczęli przechodzić jacyś ludzie, którzy wcześniej byli sporo oddaleni); zdarzało się wśród moich znajomych, że egzaminator przeinterpretowywał różne sytuacje na niekorzyść zdającego.

Offline

 

#10 2013-02-16 12:13:31

bukimi

Samotny Filozof

Punktów :   

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

Jak coś nie gra, zawsze można podważyć działania egzaminatora na podstawie nagrania z egzaminu.
Za moich czasów niestety nie było nawet tego...


http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100906190016/uncyclopedia/images/2/28/Dancing_cartoon_cat.gif   Durch das Feld biegł ein zając, mit den Füßen przebierając...

Offline

 

#11 2013-06-27 09:37:49

wiolka

Gość

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

Witam!
Myślę, że zmiany idą w dobrym kierunku. Nareszcie ucząc się do egzaminów na prawo jazdy trzeba uruchomić swoje szare komórki i pomyśleć, a nie tylko biernie uczyć się na pamięć, na zasadzie 3xZ

Ostatnio edytowany przez wiolka (2013-06-27 09:38:54)

 

#12 2013-07-31 14:12:36

 smokk

laminujący pingwin

Punktów :   
Zawód: szkutnik/szyper/traktorzysta
Quo Vadis: gdzieś

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

http://wmeritum.pl/mlodzi-kierowcy-pod-nadzorem/ - Coś może nie o samym egzaminie ale o tym co ma byc tuż po nim.


Dopada cię demencja, czyli tracisz zdolność zapamiętywania czegokolwiek. Oddaj kartę mistrzowi.
Neuroshima 1.5 str. 125
http://img.zszywka.pl/0/0112/6480/humor/rico-lt33-dtaktak-kaboom.gif

Offline

 

#13 2014-02-20 11:43:25

JestemOdpowiedzia

Gość

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

nowe egzaminy w 2014 r., nowe zasady - troche sie pogubiłam w tym wszystkim:/ wiecie ile trzeba miec punktow, zeby zdac egzamin teoretyczny?
z czego warto sie uczyc? pozdrawiam wszystkich!

 

#14 2014-03-10 15:14:58

JestemOdpowiedzia

Gość

Re: Nowe egzaminy na prawo jazdy

popytałam trochę i.. nie jest łatwo;) Trzeba mieć 67 punktów, żeby pójść dalej.. ale żeby uzyskać tyle punktów trzeba mieć w małym paluszku przepisy. Z tego, co się orientuję ludzie chwalą sobie testy na ltesty.pl Ktoś przerabiał? Weszłam na tę stronkę no i mają tam nawet pytania z egzaminu państwowego z lat ubiegłych! Dam znać jak się trochę podszkolę, pozd:angel:rawiam forumpluszaki;p

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Alojamiento Lippstadt Hoteller Tyskland jeske art